Facebook vietovėse » Sausio 13 - osios minėjimas/2016

 


 

LIETUVOS LAISVĖS GYNIMO 25 - MEČIO PAMINĖJIMAS RASEINIUOSE

 

       Kasmet, artėjant Sausio 13 - osios sukakčiai, 1991 m. sausio įvykių tragizmas ir didybė perveria atmintį, lyg būtų paliestas apnuogintas, įtemptas nervas. Šiemet paminėjome šios svarbios Lietuvai datos 25 - erių metų sukaktį.

Sausio 13 -oji pakeitė ne tik žmones, kurie tą naktį buvo Vilniuje, Juragiuose, Sitkūnuose, daugelyje kitų Lietuvos vietų, saugodami laisvę. Lietuviai apgynė savo šalį, jos garbę, jos teisę būti nepriklausoma laisva žmonių šalimi.

Sausio 12 d. visoje Lietuvoje vyko renginys - pilietinė akcija „Būkime kartu". Kultūros darbuotojai sukvietė raseiniškius į Raseinių rajono kultūros centro kiemelį.  Mūsų bendruomenė, prisimindama  tuometinius įvykius, išgyvenimus,  pagerbdama žuvusius už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę, tapo šios prasmingos akcijos dalimi.  Uždegti atminimo laužai mums priminė, kad visi privalome siekti išsaugoti nors dalelę autentiškų prisiminimų, branginti mūsų tautos istoriją, suverenitetą ir unikalumą.

     Susirinkusius pasveikino Raseinių rajono savivaldybės meras Algirdas Gricius, Krašto apsaugos savanorių pajėgų Dariaus ir Girėno 2 - osios rinktinės 207 pėstininkų kuopos intendantas Evaldas Gudžiūnas. Apie žmonių drąsą tomis dienomis  prisiminimais pasidalijo Mečislovas Daujotas. Skambant Raseinių rajono kultūros centro folkloro ansamblio „Degule“ atliekamoms dainoms,  vakaro dalyviai buvo vaišinami karšta arbata, kareiviška koše.

     Laisvės gynėjų dienos minėjimas prasidėjo Šv. Mišiomis Raseinių parapijos bažnyčioje. Po Šv. Mišių padėtos  gėlės ir uždegtos  žvakutės Raseinių miesto atmintinose vietose žuvusiems už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Vėliau visi šventės dalyviai rinkosi Raseinių miesto Žemaičio aikštėje, kur vyko iškilmingas valstybinės vėliavos pakėlimas  ir visuomeninė akcija „Rankomis ir širdimis apkabinkime Nepriklausomybės paminklą „Žemaitis“”, kurią organizavo Raseinių krašto istorijos muziejus ir Raseinių rajono kultūros centras.

     Paskutinis Lietuvos laisvės gynimo 25 - mečiui skirtas renginys vyko Raseinių rajono kultūros centre. Žiūrovai turėjo galimybę apžiūrėti dokumentinę parodą „Kad prisimintų širdys“ iš Raseinių krašto istorijos muziejaus rinkinių. Vakarą, skirtą Laisvės gynėjų dienai paminėti, pradėjo fleitininkė Marija Račkauskaitė. Susirinkusius pasveikino Aukščiausios tarybos gynėjas Antanas Kliunka. Po trumpos įžangos prasidėjo aktorės - režisierės Birutės Mar monospektaklis pagal 1941–1956 m. Lietuvos tremtinių Sibire, autorės tėvų prisiminimus. „Sakoma, kai darsyk išgyveni, išpasakoji tai, kas labiausiai slegia, – palengvėja. Nebelieka baimės ir lyg pabaisa viduje tūnančio siaubo. Todėl norisi apie tai prabilti garsiai, teatro scenoje, pakelti atminties „velėną“ ir papasakoti apie tai jau kitai kartai, kad ji sužinotų, iš kur mūsų tautos genuose slypi nesąmoningai išgyvenama baimė, nepasitikėjimas savimi. Paliudyti jau tiems, kurie nepatyrė anos tikrovės, pravesti savitą istorijos išgyvenimo pamoką“. Birutė Mar.

     Patys svarbiausi dalykai yra paprasti, dažniausiai apibūdinami keliais žodžiais: laisvė, teisingumas, garbė, pareiga, viltis, gailestingumas. Istorija ne kartą įrodė, kad laisvė veltui nedalijama, todėl branginkime ir išsaugokime ją. Semkimės stiprybės ir vienybės iš tauriausių Lietuvos žemės vaikų, brangiausiai sumokėjusių už Tėvynės laisvę. Atraskime jėgų būti vieningi šiandien, ryt ir visados.

 

 

Raseinių rajono kultūros centro režisierė Laimona Liauškienė