Naujienos
„Lietuva – žemėj žodis švenčiausias“


Paskelbta 2019 02 20

Vasario 17 d. Gervinėje vyko literatūrinė valanda „Lietuva – žemėj žodis švenčiausias“, skirta Lietuvos Valstybės atkūrimo dienai paminėti. Tėvynės ateitis mūsų, piliečių, rankose, todėl prisimindami Vasario 16-osios akto signatarų puoselėjamus idealus, vertybes, turime suprasti, kad be šių vertybių – laisvės, tiesos, teisingumo – negalime sukurti laisvos ir demokratinės valstybės. Tad gyvename tokiu momentu, kai reikia apsispręsti, kur eisime – į priekį ar atgal? Nes jei nebus laisvės ir tiesos, tamsos akmuo prispaus ir prislėgs...

 

Literatūrinės valandos metu prisiminėme mūsų valstybės, Tėvynės, mūsų Lietuvos kelią ir svarbiausias datas iki jos atkūrimo. Visi susirinkusieji buvo pakviesti į kelionę istorijos laiku ir trumpomis inscenizacijomis, kurias atliko Skaistė Mockutė, Ramunė Urbonaitė ir Neringa Rudytė. Prisiminėme 1009 metus, kuomet pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose buvo paminėtas Lietuvos vardas.

 

Istorijos kelionę tęsėme ir sustojome 1253 metuose: prisiminėme, kodėl kasmet, liepos 6 -ąją švenčiame pirmojo suvienytos Lietuvos valstybės valdovo, kunigaikščio Mindaugo vainikavimo karaliumi šventę – Valstybės dieną. Ta proga pakvietėme visus atsigręžti į prieštaringus istorijos vingius ir prisiminti pirmąjį ir vienintelį Lietuvos karalių Mindaugą – asmenybę, pranokusią savo epochą politine strategija, mentalitetu, dvasine jėga. Taigi, inscenizuota buvo žiupsnelis kontraversiškų Lietuvos istorijos nuotrupų.

 

Keliaujant Lietuvos istorijos keliu, negalima nepaminėti datos, kuomet atsirado pirmas parašytas lietuviškas žodis – pirma lietuviška knyga - M. Mažvydo „Katekizmas“. 1547 metais šios knygos atsiradimas pradėjo naują etapą lietuvių kalbos istorijoje – ėmė kurtis ir plėtotis lietuvių literatūrinė kalba, reikšminga lietuvių tautos kultūrinio gyvenimo priemonė.

 

1886-1889 metai – taip pat be galo svarbūs mums... Tuo metu reikėjo sužadinti visuomenėje tautinį susipratimą, reikėjo ne tik gyvo žodžio, bet ir spaudos. Pirmasis „Aušros“ laikraščio redaktorius ir leidėjas Jonas Basanavičius nešė visiems Lietuvos balso žinią.

 

Greitai bėgdami istorijos keliu, prisiminėme 1918-uosius metus... Vasario 16-oji -viena svarbiausių Lietuvai datų. Pasirašytas svarbiausias dokumentas mūsų istorijoje, todėl šiandien mes nepriklausomi, mes LIETUVA.

 

Netradiciškai paminėję vasario 16-ąją, giedant Lietuvos himną, kiekvienas iš mūsų tyliai dėkojome už tai, ką turime šiandien.

 

Tegul Vasario 16-oji būna tarsi vilties žiburys, įkvepiantis mus atlikti tikrus, pagarbos vertus darbus – kurti laisvą, demokratinę valstybę, gerbti laisvę ir tiesą, remtis bendrystės ir santarvės dvasia.

 

 

Teksto autorė:

Raseinių rajono kultūros centro Gervinėje kultūrinių renginių organizatorė Žaneta Vaištarienė

Teksto nuotraukų autorė Ž.Vaištarienė